Радионица Подршка за вишејезичне учионице Фондације Темпус и Европског центра за живе језике

Са задовољством вас позивамо да се пријавите за учешће на радионици Подршка за вишејезичне учионице (енгл. Supporting Multilingual Classrooms) коју Фондација Темпус организује по други пут у сарадњи са Европским центром за живе језике у Грацу и Европском комисијом. Након изузетно успешне прве радионице са наставницима из основних и средњих школа, одлучили смо да још једном организујемо радионицу на исту тему са наставницима који учествују у иницијалном образовању и обучавању наставника.

Радионица ће се одржати уживо 6. и 7. јуна 2024. године у Београду. Напомињемо да је неопходно присуство целокупном догађају и неће бити могући каснији долазак или ранији одлазак.

Прелиминарну агенду и детаљне биографије предавача можете да погледате овде. Фокус радионице биће на практичним активностима, дискусији, примерима из праксе и проматрању.

Овај догађај је намењен предавачима у високом образовању који се баве методиком наставе и образују будуће наставнике језика, наставнике нејезичких предмета и наставнике разредне наставе, као и менторима будућих наставника запосленим у основном и средњем образовању.

Циљ радионице је подизање свести будућих наставника о вредности вишејезичности и неопходности заједничког приступа учењу и настави језика на нивоу школе, као и о важности сарадње између наставника језика и наставника нејезичких предмета. Биће речи о развоју компетенција будућих наставника за коришћење вишејезичности као ресурса у учионици, језичко и културално укључивање свих ученика и подршку ученицима у учењу језика потребног за учење нејезичких садржаја. Учесници ће такође стећи увид у пројекте на тему вишејезичности и интеркултуралности спроведене у оквиру Европског центра за живе језике.

Од учесника се очекује да учествују у припремним задацима који претходе радионици и да активно учествују у самој радионици. Током радионице је пожељно да учесници имају своје лаптоп-рачунаре. Након радионице, учесници треба да поделе са колегама информације о ресурсима који се налазе на веб-сајту (https://multilingualclassrooms.ecml.at/) и активностима у којима су учествовали, као и знања и вештине које су стекли на радионици.

Језик радионице је енглески, а како би учесници могли да прате активности и учествују активно у њима потребно је да њихово знање енглеског буде на нивоу Б2 према Заједничком европском референтном оквиру за језике.

Рок за пријаве је 23. април 2024. године до краја дана.

За учешће на радионици можете да се пријавите попуњавањем формулара који се налази овде.

Након разматрања пријава и одабира учесника, сви пријављени кандидати добиће информације о статусу своје пријаве а учесници чије је учешће одобрено и више информација у вези са учешћем на самој радионици.

Учешће на радионици је бесплатно, а одабраним учесницима који долазе ван Београда, Фондација Темпус рефундираће трошкове пута и обезбедиће смештај на бази два ноћења.

За сва додатна питања која се тичу пријаве или саме радионице можете контактирати с нама имејлом на адресу jezici@tempus.ac.rs.

У наставку можете прочитати утиске неких од учесника претходне радионице.

Летња академија Европског центра за живе језике у Грацу

Европски центар за живе језике у Грацу организује Летњу академију за едукаторе наставника језика „Подстицање иновација у европском образовању наставника језика” (енгл. Inspiring Innovation in European Language Teacher Education), која ће се одржати од 24. до 28. јуна 2024. године у Грацу.

Фондација Темпус, као контакт тачка за активности Европског центра за живе језике, расписује позив за учеснике. Заинтересовани кандидати могу да се пријаве попуњавањем формулара који је доступан овде.

Рок за пријаве је 24. март 2024. године до краја дана.

Укупан број учесника је ограничен. Избор представника из Србије вршиће се на основу професионалног искуства, мотивације за учешће на догађају, плана дисеминације и других релевантних информација које заинтересовани наведу у пријавном формулару. Језици радионице су енглески и француски, те кандидати треба да познају један од ова два језика на нивоу Ц1. Коначну одлуку о учешћу номинованог кандидата из Србије донеће Центар за живе језике у Грацу.

Учешће на догађају је бесплатно. Изабраном кандидату Европски центар за живе језике надокнадиће трошкове превоза, док трошкове смештаја у Грацу сносе сами. Учесници су у обавези да присуствују целокупном догађају.

Циљ догађаја је развијање вештина едукатора наставника који се баве језичким образовањем како би могли да пруже подршку професионалном развоју наставника,  који треба да одговоре на сложене језичке потребе данашњих ученика.

Учесници Летње академије имаће прилику да са колегама из Европе размене искуства, и да разматрају и преиспитају начине на које образују наставнике језика из транснационалне перспективе. На догађају ће се обрађивати актуелна питања у области образовања наставника језика и теме које се тичу принципа језичких политика Савета Европе и Европске комисије. Прелиминарни програм се налази овде.

На позив могу да се пријаве стручњаци који раде у области образовања наставника језика:

  • запослени у високошколским установама (предавачи, едукатори наставника итд.) који су укључени у иницијално образовање наставника језика;
  • просветни инспектори;
  • ментори који прате будуће наставнике језика током стицања квалификација;
  • запослени у високошколским установама који су укључени у активности професионалног развоја на радном месту у области језичког образовања;
  • едукатори наставника који се баве истраживањем у области језичког образовања;
  • представници интересних група укључени у развој политика које се тичу образовања наставника (нпр. чланови комисије задужени за састављање плана и програма на националном нивоу);
  • координатори задужени за професионални развој наставника у својој школи.

Позив је отворен за искусне едукаторе наставника језика, као и оне који су на почетку каријере. Они треба да испоље посвећеност образовању наставника – да предводе иновативне пројекте, истраживања, реформе или да томе теже. Кандидати треба да знају да развију и спроведу акциони план који ће саставити са осталим учесницима Летње академије. Од кандидата се очекује да деле информације и увиде које стекну и да потом спроведу активности које ће допринети образовању наставника у својој установи, а пожељно и на регионалном или националном нивоу.

За сва додатна питања која се тичу пријаве или самог догађаја можете контактирати са нама слањем имејла на адресу jezici@tempus.ac.rs.

Пренос уживо дела семинара „Регионални и мањински језици у вишејезичном контексту“ Европског центра за живе језике и Европске комисије

Европски центар за живе језике (ECML), у сарадњи са Европском комисијом, организује семинар под називом „Регионални и мањински језици у вишејезичном контексту“ (енгл. Regional and minority languages within a plurilingual context), који ће се одржати 7. новембра 2023. године у Грацу (Аустрија). Први део семинара, који се одржава од 9 до 12.45, преносиће се уживо.

Овај догађај је усмерен на образовне праксе у окружењима у којима су доминантни регионални и мањински језици. На њему ће се представити праксе које укључују регионалне и мањинске језике као део курикулума и/или језике наставе, а које могу да се прилагоде другим контекстима. Акценат је на педагошким аспектима везаним за курикулум, образовање наставника и праксу у учионици, као и додатној подршци професионалној заједници у овој области.

Уколико желите да пратите пренос првог дела семинара, потребно је да се региструјете путем следећег линка.

Програм семинара налази се на овом линку.

Сва питања у вези са догађајем можете да нам доставите имејлом на адресу jezici@tempus.ac.rs.