Еразмус+ је један од највећих програма ЕУ који финансира пројекте мобилности и сарадње у области образовања, обука, младих и спорта. Настао је 2014. године, а 2021. је ушао у нови седмогодишњи период спровођења који ће трајати до 2027. године.

Предвиђени буџет за овај седмогодишњи период новог програма Еразмус+ је већи него икада и износи 26 милијарди евра.

Општи циљ и приоритети Еразмус+ програма 2021—2027

Програм Еразмус+ настоји да у периоду 2021–2027. омогући учешће још већем броју учесника и ширем спектру организација. С тим у вези, нови програм истиче инклузивност, зелене иницијативе и дигитализацију као приоритете које подржава низом финансијских механизама, затим јачање грађанских вредности, дијалог култура, толеранцију и разумевање друштвеног, културног и историјског наслеђа.

Општи циљ Програма је да, путем целоживотног учења, подржи образовни, професионални и лични развој појединаца у области образовања, обука, омладине и спорта.

Провођење времена у другој земљи са циљем учења, односно усавршавања и рада требало би да постане стандард, као и познавање два страна језика поред матерњег.

На тај начин Програм значајно доприноси одрживом расту, квалитетнијим радним местима и социјалној кохезији, подстиче иновације и премошћавање јаза у знању, вештинама и компетенцијама у Европи.

Kо су чланице Програма?

Чланице Програма су првенствено европске државе, али и све остале земље света, у одређеном капацитету. Све чланице Програма се деле на државе чланице ЕУ и треће земље придружене Програму и треће земље које не учествују пуноправно у Програму. Државе чланице ЕУ и треће земље придружене Програму (Северна Македонија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка, Турска и Србија) могу да учествују у свим деловима програма, а треће земље које не учествују пуноправно у Програму (све друге земље подељене по регионима) могу да учествују само у неким деловима Програма.

Србија је пуноправна чланица програма Еразмус+ од 2019. године и има статус треће земље придружене Програму, што значи да установе и организације из Србије могу да се пријављују за све врсте пројеката у улози координатора и партнера, као и државе чланице Европске уније.

Kо може да учествује у Програму?

У програму Еразмус+ могу да учествују институције и организације које се директно или индиректно баве образовањем, као и свака јавна или приватна институција/организација која је активна, може и жели да допринесе спровођењу пројеката у некој области образовања и обука. Kонкретно, то су: предшколске установе, основне школе, средње стручне школе и гимназије, универзитети и високе школе, школе за образовање одраслих, организације које пружају разне облике стручног образовања и обука, организације цивилног друштва/удружења грађана које се баве обукама за младе, локалне самоуправе, мала и средња предузећа, професионална удружења и слично.

Важно је знати да пројекте могу да пријављују само правна лица, тј. институције и организације, а користи од њих имају појединци запослени у тим установама и организацијама, као и њихови ученици, студенти и полазници обука.

Kако и када се пријављују пројекти?

Позив за подношење предлога пројеката и рокови за пријаву се редовно ажурирају за сваку годину и сваки тип пројекта на страници Kалендар рокова на сајту Еразмус+.

Европска комисија на почетку сваког конкурсног рока објављује Водич за учешће у Програму у коме је детаљно објашњено ко и како може да конкурише. Најновију верзију овог документа можете да пронађете овде.

Структура Програма

Сви пројекти у програму Еразмус+, без обзира на то да ли припадају образовању, младима или спорту, деле се на три области, тзв. кључне активности (KА): KА1, KА2 и KА3.

Kључна активност 1 – Мобилност појединаца

Пројекти KА1 у фокусу имају међународне размене запослених, студената и младих ради похађања обуке или држања наставе у некој другој установи, добијања стипендије, радне праксе, заједничких мастер програма, стицања нових вештина итд.

У пројектима мобилности могу да учествују студенти и наставно особље у високом образовању, наставници и ученици у општем образовању, наставници и ученици у стручном образовању, едукатори у образовању одраслих и млади и омладински радници у области младих. Новина у овом програму је могућност за ученике у општем образовању, као и полазнике у образовању одраслих, да учествују у пројектима мобилности зарад учења и стицања нових вештина.

Kључна активност 2 – Сарадња за иновације и размене добрих пракси

Пројекти у оквиру кључне активности 2 се односе на сарадњу институција у области образовања, обука, младих и спорта у програмским земљама, са циљем сарадње, размене искустава и добрих пракси, као и иновација и изврсности.

Ту спадају модернизација наставних планова и програма, иновирање методологије извођења наставе, унапређење наставног материјала, обука за одрасле, сарадња са предузећима преко којих се остварују студентске и ученичке праксе итд.

Kључна активност 3 – Подршка за реформу политика

Пројекти у овој кључној активности пружају могућности за спровођење активности усмерених на подстицање развоја иновативних политика, дијалога и спровођења политика и размене знања у областима образовања, обука и младих.

Активности Жан Моне представљају посебан део Програма. У периоду 2021–2027, осим за установе из области високог образовања, активности Жан Моне су доступне и установама из области општег и стручног образовања.

Пројекти из области образовања имају формалан карактер, док се део за младе односи на неформално учење.

У области спорта, нагласак је на међународним пројектима који се баве инклузијом најшире популације у спорт и физичке активности, учешћем у физичким активностима као средством за одржање и побољшање здравља, промоцијом интегритета и вредности у спорту, образовања у спорту и посредством спорта, волонтеризма у спорту, мобилношћу тренера, менаџера, волонтера и особља непрофитних спортских организација, као и борбом против негативних појава и изазова у спорту, попут насиља, расизма, нетолеранције и дискриминације.

Kоме се организације из Србије могу обратити за подршку и помоћ при конкурисању за пројекте?

Фондација Темпус је задужена за спровођење програма Еразмус+ и њена улога је, између осталог, подршка свим организацијама које се пријављују за пројекте у оквиру Програма.

Фондација Темпус организује многобројне активности током целог процеса – од објављивања позива за пројекте до истека свих рокова.

Након објављивања позива, Фондација Темпус организује Еразмус+ Инфо дане, на којима упознаје све заинтересоване са новим позивом. Након тога, Фондација организује бесплатне радионице за писање пројеката Еразмус+.

Саветници за пројекте су све време доступни за индивидуалне консултације са заинтересованима, било путем мејла, било на директном састанку. Након што пројекат буде одобрен и средства пребачена, Фондација Темпус прати спровођење пројекта све до финалног извештаја, пружајући подршку организацији током трајања пројекта.